Ile pali kombajn Claas – realne spalanie modeli na hektar

Ile pali kombajn Claas – realne spalanie modeli na hektar

Spis treści

  1. Porównanie zużycia paliwa i wydajności kombajnów Claas
  2. Realne zużycie paliwa kombajnów Claas na hektar
  3. Ile pali Dominator 98 Classic w pszenicy
  4. Zużycie paliwa przez Eviona 410 w polskim teście
  5. Porównanie pracy Triona 520 i 660 w różnych warunkach
  6. Ile pali Trion 760 podczas żniw
  7. Lexion 8900: spalanie w pszenicy i owsie
  8. Lexion 8700 w rzepaku: skąd wynik 21 l/ha
  9. Co wpływa na spalanie kombajnu Claas
  10. Jak porównywać wyniki w l/ha, l/t i l/h

Spalanie kombajnu Claas zależy od modelu, rodzaju uprawy, plonu i warunków pracy, dlatego deklaracje producenta nie zawsze pokazują, ile paliwa maszyna zużyje w gospodarstwie. Jeśli lubisz tę tematykę, sprawdź, ile ładować akumulator zależnie od jego typu. W artykule sprawdzę, jakie jest realne zużycie paliwa wybranych modeli w przeliczeniu na hektar oraz co najbardziej wpływa na wynik. Podpowiem też, jak ograniczyć spalanie bez utraty wydajności podczas żniw.

Spalanie kombajnów Claas

Ile pali kombajn Claas na hektar? Przy zbiorze zbóż zwykle przyjmuje się około 10–20 l/ha, ale wysokie plony, wilgotne ziarno i duża ilość słomy mogą podnieść spalanie powyżej 20 l/ha. Na wynik wpływają też szerokość hedera, prędkość jazdy i ustawienia maszyny. Dlatego porównując kombajny, warto sprawdzać zarówno zużycie paliwa na hektar, jak i wydajność godzinową.

Zużycie paliwa na hektar

Przyjrzyjmy się spalaniu modeli Claas — od Avero i Dominatorów po Tucano i Lexiony. Różnice widać między zbiorem plonu około 5 t/ha a pracą przy ponad 8–10 t/ha; znaczenie mają również moc silnika i pojemność zbiornika paliwa. Podane wartości to orientacyjne przedziały, nie sztywne normy: na równym, suchym polu kombajn spali mniej niż w wilgotnym łanie, gdzie trzeba zwolnić, a zespół omłotowy pracuje pod większym obciążeniem.

Porównanie zużycia paliwa i wydajności kombajnów Claas

Propozycja Zużycie paliwa Warunki i wydajność Najważniejsze informacje
Realne zużycie paliwa kombajnów Claas na hektar Orientacyjnie 10–20 l/ha; przy trudnych warunkach ponad 20 l/ha Zależy od plonu, wilgotności, hedera, prędkości jazdy i ustawień maszyny Większy kombajn może spalać więcej na godzinę, ale dzięki szybszemu zbiorowi niekoniecznie zużyje więcej paliwa na hektar.
Dominator 98 Classic w pszenicy Około 14 l/ha Pszenica o plonie około 7 t/ha; wydajność 1,5–2,5 ha/h Na 10 ha potrzeba około 140 l paliwa i 4–6,7 godziny pracy.
Evion 410 w polskim teście Brak konkretnego wyniku w l/ha Warunki testu, w tym deszcz, utrudniały pomiary Model ma silnik o mocy 204 KM. Spalanie zależy m.in. od plonu, wilgotności, ustawień i szerokości hedera.
Trion 520 i 660 w różnych warunkach Nie podano konkretnych wartości 520: około 258 KM; 660: około 408 KM. 660 lepiej pasuje do wysokich plonów i szerokiego hedera. W lekkim łanie 520 może być oszczędniejszy; o kosztach decydują także wydajność na godzinę, plon i straty.
Trion 760 podczas żniw Nie podano stałej wartości w l/ha Silnik MAN D26 o mocy 507 KM; zużycie zależy od plonu, wilgotności, hedera i obciążenia DYNAMIC POWER może według producenta ograniczyć zużycie paliwa do 10%; rzeczywisty wynik należy sprawdzić, zapisując tankowania i zebraną powierzchnię.
Lexion 8900 w pszenicy i owsie Pszenica: 12–18 l/ha, a przy plonie 8–10 t/ha często 16–22 l/ha; owies: zwykle 10–16 l/ha, w trudnych warunkach 17–20 l/ha Wynik zmieniają m.in. wilgotność, plon, ustawienia młocarni i ukształtowanie pola Przy plonie pszenicy 9 t/ha i spalaniu 18 l/ha zużycie wynosi około 2 l/t.
Lexion 8700 w rzepaku Około 21 l/ha w konkretnych warunkach; podczas pokazów odnotowano też 13 l/ha w jęczmieniu W rzepaku pracował z hederem Convio 1080 o szerokości 10,8 m; wynik zależy od uprawy i wydajności 21 l/ha nie jest stałą normą. Producent deklarował około 20% większą wydajność nowej generacji przy podobnym zużyciu paliwa.
Czynniki wpływające na spalanie kombajnu Claas Przykłady: Dominator 98 — około 14 l/ha; Lexion 6800 — nawet 9 l/ha; Lexion 8900 — według producenta 1–1,2 l/t pszenicy Znaczenie mają uprawa, plon, wilgotność, heder, prędkość, teren, rozdrabniacz i stan techniczny Większa moc nie musi oznaczać wyższych kosztów. Sprawność i prawidłowa regulacja podzespołów pomagają ograniczyć zużycie.
Porównywanie wyników w l/ha, l/t i l/h Jednostki opisują różne aspekty pracy l/ha — paliwo na powierzchnię; l/t — paliwo na tonę ziarna; l/h — paliwo na godzinę Przykład: 60 l/h przy wydajności 3 ha/h oznacza 20 l/ha. Porównanie wymaga uwzględnienia plonu, wydajności i warunków pomiaru.

Realne zużycie paliwa kombajnów Claas na hektar

Przy obliczaniu zużycia paliwa Claasa na hektar uwzględniam nie tylko spalanie na godzinę, lecz także tempo zbioru. Dominator 76 i 85 mogą pracować oszczędnie, ale na dużym areale, np. 80 ha, liczy się również wydajność. Większe Dominatory 108 i 118 oraz modele Mega 204, 208 i 218 zwykle spalają więcej na godzinę, jednak szerszy heder i szybszy zbiór mogą obniżyć zużycie na hektar. Nie ma jednej uniwersalnej normy: wynik zależy od plonu, wilgotności ziarna, szerokości hedera, prędkości jazdy, ustawień młocarni i stanu kombajnu.

Aby ograniczyć spalanie, regularnie czyszczę filtry powietrza i paliwa, kontroluję napięcie pasów oraz ostrzę noże hedera — zaniedbania mogą zwiększyć zużycie nawet o kilka litrów na godzinę. Ponadto dopasowuję obroty bębna i wysokość cięcia do uprawy, ograniczam zbędne manewry i unikam ponownego przejazdu po tym samym fragmencie pola. GPS pomaga zmniejszyć nakładanie przejazdów, dlatego większy kombajn nie musi oznaczać wyższego kosztu paliwa na hektar. Kontroluję też podzespoły: przegrzane koło pasowe bębna lub zerwany pas mogą spowodować przestój, więc szybko szukam przyczyny, zanim spadnie wydajność i wzrosną koszty sezonu.

Ciekawostka: kombajn pracujący wolniej nie zawsze zużywa mniej paliwa na hektar — jeśli zbyt niska prędkość ogranicza wydajność, silnik dłużej pracuje na polu, a spalanie w przeliczeniu na hektar może wzrosnąć.

Ile pali Dominator 98 Classic w pszenicy

Claas Dominator 98 Classic zużywa w pszenicy o plonie około 7 t/ha orientacyjnie 14 l oleju napędowego na hektar. Napędza go 6-litrowy, 6-cylindrowy silnik Perkinsa o mocy 160 KM, a wydajność wynosi zwykle 1,5–2,5 ha na godzinę. Jak już tu trafiłeś, sprawdź, ile pali łódź motorowa i kosztuje jej eksploatacja. Wyniki zależą jednak od warunków: gęste, wilgotne zboże, pagórki i intensywne rozdrabnianie słomy zwiększają spalanie, natomiast lekki łan i równe pole mogą je obniżyć.

Najważniejsze czynniki i orientacyjne wartości związane ze zużyciem paliwa to:

  • średnie spalanie: około 14 l ON/ha;
  • zużycie paliwa przy zbiorze 10 ha: około 140 l ON;
  • wydajność robocza: zwykle 1,5–2,5 ha/h;
  • czas pracy potrzebny na zebranie 10 ha: około 4–6,7 godziny.

Na zużycie wpływają również prędkość jazdy, szerokość hedera i ustawienia omłotu, dlatego warto obliczać je dla całego pola. Przy średnim spalaniu 14 l/ha zebranie 10 ha wymaga około 140 l ON. Z kolei przy wydajności 1,5–2,5 ha/h sama praca żniwna zajmie około 4–6,7 godziny. Jeśli wynik wyraźnie odbiega od tych wartości, najpierw oceń warunki zbioru i obciążenie kombajnu, a następnie sprawdź jego stan techniczny.

Wskazówka: tankuj Dominatora 98 Classic do pełna przed rozpoczęciem pracy i ponownie po zebraniu znanej powierzchni — różnica na dystrybutorze pozwoli obliczyć rzeczywiste spalanie na hektar w konkretnych warunkach.

Zużycie paliwa przez Eviona 410 w polskim teście

Polski test Eviona 410 nie podaje jednego wyniku spalania w litrach na hektar, ponieważ wpływają na niego warunki pracy, a deszcz utrudniał próby. Zużycie zależy m.in. od plonu, wilgotności ziarna, ustawień maszyny i szerokości hedera. Evion 410 to najmniejszy z modeli 410, 430 i 450, przeznaczonych dla średnich gospodarstw. Ma silnik o mocy 204 KM, pięcioklawiszowy wytrząsacz i kanał młócący o szerokości 1,42 m.

Evion 410 korzysta z rozwiązań znanych z większych kombajnów Claas: ma pojedynczy bęben młócący o średnicy 600 mm, klepisko o powierzchni 0,95 m² oraz regulację obrotów bębna w zakresie 480–1150 obr./min. Odpowiednie ustawienia i praca w dojrzałej, suchej słomie mogą ograniczyć zużycie paliwa na hektar, jednak test nie pozwala podać konkretnej wartości. Model zastąpił część kombajnów Avero i Tucano, a zarazem łączy kompaktową konstrukcję z modułowymi rozwiązaniami serii Lexion i Trion.

Porównanie pracy Triona 520 i 660 w różnych warunkach

Claas Trion 520 ma około 258 KM, a 660 — około 408 KM. Większy model lepiej sprawdza się z szerokim hederem, przy wysokich plonach i szybkim tempie pracy. Z kolei w lekkim łanie, na równym polu i przy umiarkowanej prędkości 520 może zużywać mniej paliwa, bo nie ma nadmiaru niewykorzystanej mocy. Spalanie zależy jednak od wilgotności ziarna, ustawień, hedera i obciążenia: w dobrych warunkach oba modele spalą mniej, a w gęstym, mokrym łanie — więcej.

Dobór kombajnu warto oprzeć na warunkach, w jakich będzie najczęściej pracował. Sama moc nie przesądza o kosztach — liczy się także wydajność i zużycie paliwa na hektar. A skoro już tu trafiłeś, Sprawdź realne spalanie C-360 podczas orki.

Na ciężkiej glebie, przy położonym zbożu lub plonie 8–10 t/ha wybrałbym Triona 660. Większa moc i przepustowość pomagają utrzymać tempo, choć nie gwarantują niższego spalania na hektar. Jeśli dzięki wyższej wydajności szybciej kończę pracę, koszt paliwa może lepiej rozłożyć się na powierzchnię. Natomiast przy małym areale lub lekkich plonach rozsądniejszym wyborem będzie zwykle 520. Dlatego porównuję nie tylko litry na godzinę, lecz także liczbę hektarów wykonanych w godzinę, plon i straty — te dane pokazują, który model lepiej pasuje do konkretnych warunków.

Ile pali Trion 760 podczas żniw

Spalanie Triona 760 na hektar zależy od plonu, wilgotności ziarna, uprawy, szerokości hedera, prędkości jazdy i ukształtowania terenu. Dlatego nie da się podać jednej gwarantowanej wartości. Silnik MAN D26 o mocy 507 KM i pojemności 12,4 l zużywa różne ilości paliwa zależnie od obciążenia — inne przy zbiorze lekkiego, suchego zboża, a inne w gęstym, wilgotnym łanie. Aby poznać wynik konkretnej maszyny, zapisuj tankowania i powierzchnię zebranych pól, uwzględniając osobno postoje oraz przejazdy.

Na spalanie Triona 760 wpływają między innymi następujące czynniki:

  • wielkość i wilgotność plonu;
  • rodzaj uprawy i szerokość hedera;
  • prędkość jazdy oraz ukształtowanie terenu;
  • obciążenie silnika i czas postojów.
Spalanie modeli Dominator i Evion

Zużycie paliwa mogą ograniczać systemy DYNAMIC POWER i DYNAMIC COOLING. Pierwszy dopasowuje moc do zapotrzebowania i według producenta pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa, a zmiennoobrotowy wentylator chłodzenia zmniejsza zapotrzebowanie na moc nawet o 15 kW. Ponadto CEMOS AUTOMATIC dostosowuje prędkość jazdy oraz ustawienia omłotu, separacji i czyszczenia do plonu, jakości i wilgotności materiału. Hybrydowy układ APS TWIN HYBRID z dwoma rotorami, sita o powierzchni 5,1 m² i zbiornik o pojemności 13 500 l wydłużają pracę między rozładunkami. Rozwiązania te wspierają wydajność, ale nie przesądzają o spalaniu na hektar.

Lexion 8900: spalanie w pszenicy i owsie

W pszenicy Lexion 8900 zużywa orientacyjnie 12–18 l/ha przy równym łanie, suchym ziarnie oraz dobrze dobranym hederze i prędkości. Przy plonie 8–10 t/ha spalanie często wzrasta do 16–22 l/ha, zwłaszcza przy pełnym obciążeniu lub szerokim hederze. Warto też przeliczyć zużycie na tonę: przy plonie 9 t/ha i spalaniu 18 l/ha wynosi ono około 2 l/t. Wilgotność, ukształtowanie pola, ustawienia młocarni i transport mogą zmienić wynik o kilka litrów.

W owsie kombajn zużywa zwykle 10–16 l/ha przy umiarkowanym plonie i sprawnym omłocie, a gęsty, wilgotny łan, duża ilość zielonej masy lub trudne warunki mogą podnieść spalanie do 17–20 l/ha. Zamiast nadmiernie przyspieszać, lepiej utrzymać stabilne obciążenie silnika i ograniczyć straty. Podane wartości traktuj jako orientacyjny przedział, nie gwarantowaną normę. Aby sprawdzić rzeczywiste zużycie, porównaj wskazania kombajnu z ilością zatankowanego paliwa i powierzchnią zebranej działki.

Lexion 8700 w rzepaku: skąd wynik 21 l/ha

Zużycie 21 l/ha w rzepaku nie jest stałą normą dla Lexiona 8700 — zależy m.in. od plonu, wilgotności, prędkości jazdy i ilości zielonej masy. Podczas pokazów 585-konny kombajn rotorowy pracował z hederem Convio 1080 o szerokości 10,8 m. Taki zespół szybko przerabia duże ilości materiału, a im więcej hektarów maszyna kosi w ciągu godziny, tym mniej paliwa przypada na każdy z nich. Dlatego wynik 21 l/ha opisuje konkretne warunki pracy, a nie każde pole.

Znaczenie mają również wyposażenie i ustawienia kombajnu. CEMOS Automatic analizuje jakość ziarna i straty, natomiast Cruise Pilot dostosowuje prędkość do warunków, by utrzymać równomierne obciążenie. Producent deklarował, że nowa generacja Lexionów osiąga około 20 proc. większą wydajność przy podobnym zużyciu paliwa. Sprzyjają temu zoptymalizowany napęd, Dynamic Power, chłodzenie Dynamic Cooling oraz praca silnika w niższym zakresie obrotów — około 1800 obr./min. Podczas pokazów Lexion 8700 zużywał średnio 13 l/ha, ale kosił jęczmień o plonie około 6,5 t/ha, więc wynik ten nie stanowi bezpośredniego porównania z pracą w rzepaku. Z tego względu 21 l/ha można wiązać z większymi wymaganiami uprawy i wysoką wydajnością maszyny, a niekoniecznie z nieekonomiczną pracą.

Co wpływa na spalanie kombajnu Claas

Zużycie paliwa przez kombajn Claas zależy od ilości i tempa omłotu. Wpływają na nie gatunek i plon uprawy, wilgotność ziarna, szerokość hedera, prędkość jazdy oraz ukształtowanie pola — pochyłości i gęsty, wysoki łan zwiększają obciążenie silnika. Paliwo zużywa też rozdrabniacz słomy. Dlatego warto porównywać spalanie na hektar: Trion 640 podczas zbioru zbóż zużywa zwykle kilkanaście litrów na godzinę, a Dominator 98 przy pszenicy plonującej na poziomie ok. 7 t/ha notował ok. 14 l/ha. Z kolei według producenta Lexion 8900 o mocy 790 KM spala 1–1,2 l na tonę pszenicy, czyli ok. 10–12 l/ha przy plonie 10 t/ha.

Na zużycie paliwa wpływają przede wszystkim następujące czynniki:

  • gatunek, plon i wilgotność zbieranej uprawy,
  • szerokość hedera oraz prędkość jazdy,
  • ukształtowanie pola i gęstość łanu,
  • praca rozdrabniacza słomy,
  • stan techniczny i regulacja podzespołów kombajnu.

Większa moc nie musi oznaczać wyższych kosztów paliwa. W testach Lexion 6800, ważący niemal 18 ton i dysponujący mocą ponad 460 KM, osiągał nawet 9 l/ha — o 5–6 l mniej niż Lexion 670. Zmiany w układzie młócącym i napędowym miały zwiększyć jego wydajność o 25%. Na spalanie wpływa również stan i regulacja podzespołów: zużyte lub źle ustawione elementy hedera, napędu czy układu tnącego utrudniają podawanie roślin i obciążają maszynę. Dlatego przed żniwami sprawdzam podzespoły, smarowanie i serwis — sprawny kombajn pracuje stabilniej, rzadziej się zatrzymuje i lepiej wykorzystuje paliwo.

Ciekawostka: w równym, suchym łanie kombajn może spalić mniej na hektar, nawet jeśli jedzie szybciej — kluczowe jest utrzymanie płynnego omłotu bez przeciążania maszyny i częstych postojów.

Jak porównywać wyniki w l/ha, l/t i l/h

Porównując spalanie kombajnów Claas, najpierw sprawdzam jednostkę. Litry na hektar (l/ha) określają zużycie paliwa na powierzchnię: 18 l/ha oznacza 180 l na 10 ha. Litry na tonę (l/t) odnoszą spalanie do ilości ziarna: przy zużyciu 180 l i zbiorze 60 t wynik wynosi 3 l/t. Z kolei l/h pokazują spalanie w ciągu godziny pracy silnika. Jeśli kombajn zużywa 60 l/h i zbiera 3 ha/h, spala 20 l/ha. Każda jednostka opisuje inny aspekt pracy, dlatego sama liczba bez kontekstu może wprowadzać w błąd.

Aby rzetelnie porównać wyniki, przeliczam je na tę samą jednostkę i uwzględniam warunki zbioru: plon w t/ha, wilgotność ziarna, szerokość hedera, prędkość jazdy oraz postoje i przejazdy objęte pomiarem. Przykładowo 3 l/t przy plonie 8 t/ha oznacza 24 l/ha, a przy plonie 4 t/ha — 12 l/ha. Podobnie spalanie 50 l/h daje 16,7 l/ha przy wydajności 3 ha/h, lecz 25 l/ha przy 2 ha/h. Dlatego porównując modele Claas, biorę pod uwagę zarówno zużycie paliwa, jak i plon oraz rzeczywistą wydajność — dopiero te dane pokazują, który kombajn pracuje oszczędniej.

Źródła:

  1. https://www.wrp.pl/maszyny-robocze/od-bizona-do-claasa-lexiona-ile-paliwa-zuzywaja-kombajny-podczas-zniw-2687606
  2. https://traktor24.pl/kombajn-claas-evion-410-pierwszy-test-w-polsce/
  3. https://www.entraid.com/articles/avis-moissonneuse-claas-trion-520
  4. https://profesionalagro.com/noticias/cosechadora-claas-trion-660-eficiencia-demostrada.html
  5. https://www.fwi.co.uk/machinery/harvest-equipment/combines/drivers-view-guy-walker-rates-lexion-like-claas-trion-760?fw_source=home_machinery
  6. https://claascdn.co.uk/document/236910/20201120164629_lexion-8900-fuel-use.pdf
  7. https://profitechnika.pl/articles/reportaz-profi/claas-lexion-8700-w-rzepaku-2340453
  8. https://www.agrofoto.pl/forum/topic/92782-dominator-76-wydajnosc/
  9. https://www.agrofoto.pl/forum/topic/76387-mega-204-ii-vs-98-vx/
  10. https://tec2000.pl/blogs/blog/zuzycie-paliwa-w-kombajnie-ile-naprawde-spala-i-jak-zmniejszyc-koszty-eksploatacji
Ładowanie ocen...

Komentarze

Ładowanie komentarzy...

W podobnym tonie

Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie? Mandat i konsekwencje

Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie? Mandat i konsekwencje

Czy pasażer może pić alkohol w samochodzie, czy też grozi mu za to mandat? Odpowiedź zależy od okoliczności, a przepisy mogą ...

Jakie dokumenty musi mieć kierowca ciężarówki? Lista wymaganych zaświadczeń

Jakie dokumenty musi mieć kierowca ciężarówki? Lista wymaganych zaświadczeń

Praca kierowcy ciężarówki wiąże się z obowiązkiem posiadania dokumentów potwierdzających uprawnienia, kwalifikacje i spełnien...

Android Auto – jak podłączyć telefon do samochodu i uruchomić nawigację

Android Auto – jak podłączyć telefon do samochodu i uruchomić nawigację

Najpierw sprawdzam telefon. Android Auto jest zintegrowane z nowszymi urządzeniami z Androidem, więc zwykle nie muszę pobiera...